Szálirány, az örök kérdés.
Honnan kell nézni? Muszáj? Vetülék vagy fonák oldal hogy jön ide?
Az anyag száliránya a hosszanti oldalával, gyári szélével, vagyis szöveteknél a szövött széllel párhuzamos. Természetesen az anyag szálirányára szabáskor van szükség. Melyik a hosszabbik oldala az anyagnak attól függ mennyit vettünk belőle.
Azt az oldalát kell megtalálni, amit nem ollóval lett vágva, vagyis gyári. Ezzel párhuzamos a hosszanti szálirány.
Figurális mintás anyagnál, könnyebb dönteni. Úgy szabjuk ki a ruhát, hogy minden figura a talpán álljon.
Abban az estben, ha már levágtuk a gyári szélt a textilről próbáljuk az anyag nyúlóságából megállapítani a szálirányt. Az anyagok többsége szálirányban (hosszában) kevésbé nyúlik, mint keresztben. Előfordul, hogy hosszanti és a keresztszálirány nem különbözik. Óvatos nyújtogatás után, arra következtetünk, hogy nincs különbség. Ilyenkor a szabásminta alapján döntök. Keresztben vagy hosszában fér ki jobban a szabásminta?
Miért fontos a szálirány?
A kész ruha csak akkor fog szépen állni, ha a szálirányt figyelembe vesszük. A szabásmintán jelölik a szálirányt egy nyíllal. Amikor hiányzik a jelölés, akkor hajtásvonal megegyezik a száliránnyal. Például pulcsinál a háta szimmetrikus, így hosszában félbehajtva szabjuk, aminek a hátvonala lesz párhuzamos a száliránnyal.
A száliránytól való eltérés, figyelmen kívül hagyása csúnya deformált ruhához vezet. Gyakori, hogy a rosszul kiszabot ruha csavarodik.